Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

Jazz ve vinárně • Tomáš Sýkora

koncert
Datum: Středa 18. listopadu 2020 v 19:00 hodin
Místo: Vinárna v Muzeu

Tomáš Sýkora (*1979) Český skladatel, pianista, pedagog, producent, aranžér Absolvoval Konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze (obory skladba a klavír) a Hudební Akademii Muzických Umění v Praze (obor skladba).

Jako skladatel, pianista a kapelník založil a vedl autorské projekty, mj. jazz quintet Nedaba (cd Songs About…, 2009), wrgha POWU orchestra (cd Kapiloongo, 2010, cd opoPOP, 2012, cd Ať rosa z nebes sestoupí, 2013), s nimiž pravidelně koncertoval v ČR.

V roce 2013 natočil spolu se skladatelkou a klavíristkou Zdeňkou M. Košnarovou autorské cd soudobých klavírních skladeb Do větru a do tmy, které bylo kromě domácí scény úspěšně prezentováno na koncertních pódiích a rozhlasových stanicích v Německu, Francii, Portugalsku a Chorvatsku.

V roce 2013 založil spolu s Lenkou Jankovskou autorský projekt Lena Yellow, na kterém se podílí jako kapelník, pianista, skladatel, aranžér a producent. Z této spolupráce vzniklo na podzim 2014 cd Positivity, které kapela představila na turné v ČR. V říjnu 2015 zahrála kapela v rámci pražského koncertu legendární britské formace Incognito.

Jako skladatel se Tomáš zaměřuje hlavně na kompozici z oblasti soudobé vážné hudby a jazzu. Jeho skladby uvedly např. orchestry Olomoucká filharmonie a Plzeňská filharmonie, soubory Pražské dechové kvinteto, Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce, nebo sólisté Karel Dohnal, Jan Keller, Ilya Blackwedge a Zdeňka M. Košnarová, Ilya Blackwedge.

Zkomponoval také hudbu k několika divadelním inscenacím a dokumentárním filmům. Za skladbu A Song about Šoša obdržel Tomáš cenu OSA Nejlepší jazzová skladba roku 2013.

Tomáš je aktivním členem skladatelské skupiny Prague 6, která se vytvořila kolem souboru Concept Art Orchestra, jenž vede skladatelka a trumpetistka Štěpánka Balcarová. V roce 2015 tato skupina natočila cd Concept Art Orchestra and Prague 6, které obsahuje autorské skladby pro big band od každého člena skupiny. Tato deska získala českou žánrovou cenu Anděl v kategorii Jazz and Blues. V prosinci 2018 vydala formace CD originálních vánočních skladeb Vánoce dospělých, které bylo nominováno na cenu Anděl 2018 v kategorii Jazz. Jako aranžér pravidlelně spolupracuje s FOK (Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy).

Rok 2017 byl pro Tomáše význačný především dvěma velkými projekty. Zpracoval kompletní orchestraci nejzásadnějšího díla předního českého jazzového skladatele Karla Růžičky Celebration Jazz Mass, které bylo uvedeno v červnu 2017.

Na podzim potom vydal své autorské solo klavírní cd Songs and Old Forms, ve kterém se vrátil k českým kořenům a kde propojil vážnou hudbu a jazz. Tento projekt úspěšně představuje při koncertech v ČR a také v zahraničí. Tomáš Sýkora (*1979) Český skladatel, pianista, pedagog, producent, aranžér Absolvoval Konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze (obory skladba a klavír) a Hudební Akademii Muzických Umění v Praze (obor skladba). Na podzim 2018 založil komorní Tomáš Sýkora Trio s jasným posláním - hrát svou autorskou hudbu a předávat radost z hudby všem posluchačům. Stejně jako u svého sólového projektu se i tady vrací ke kořenům a svým jazzovým idolům (př. Bill Evans, Horace Silver, Chick Corea, John Taylor). Nechybí ale ani inspirace současnými jmény (např. Edward Simon, Aaron Parks, Nitai Herskovits, Tigran Hamasyan). Důraz klade na výraznou melodii, propracovaný zvuk, promyšlenou výstavbu hudební formy a barvu jednotlivých kompozic