Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

Hudební festival Zlatá Pecka Chrudim • Smaragdová destička

Datum: Neděle 2. září 2018 v 19:00 hodin
Místo: Divadlo Karla Pippicha

K programu festivalu a předprodeji vstupenek se dostanete po kliknutí na plakát.

"Právě připravujeme s autorem a režisérem Tomášem Vondrovicem další bombu! Antický kabaret! Čerstvý držitel Thálie Daniel Bambas v roli Herma, Hanuš Bor jako Zeus, Andrea Elsnerová nězná Artemis a já? Hera? Máslo? Kolik z vás ho má každý na hlavě? To se dozvíte 2. září v Chrudimi v divadelní hře Smaragdová destička ... Těším se na vás."

Dagmar Pecková

 

Daniel Bambas, držitel Ceny Thálie, v roli Hermése v antickém kabaretu

Dagmar Pecková, Hera

Daniel Bambas, držitel Ceny Thálie,  v roli Hermése v antickém kabaretu​

Tomáš Vondrovic | autor, scénář, režie           

Vojtěch Spurný | průvodní slovo, klavírní doprovod

Hermes se zapomněl ve hmotě. Nesl kdysi — jakožto posel bohů — od Dia vzkaz lidem, na takové malé Smaragdové destičce. Ale cestou kosmem ji upustil. Buď se ohlédl za Venuší – Afrodítou, nebo na něj zaštěkala Psí hvězda... destička dopadla... nejspíš na tenhle maličký zapomenutý ostrůvek, kde není nic. Jen polorozpadlá zapomenutá taverna.

Tak, když už se sem snesl (a nenašel nic), si ji zvelebil, pro radost. A zalíbilo se mu tu, už proto, že sem málokdy někdo zavítá. Hermés má prázdniny, nemusí pořád vyřizovat vzkazy bohů lidem. Stejně se tím nikdo neřídí. Tak si tu sní už pár tisíc let — má siestu – a je mu dobře; jenže pomalu zapomíná, že je bůh. Je z něj tavernista.

Ale na Olympu je malér; chybí pošták, korespondence mezi bohy a lidmi vázne. Je třeba toho uličníka postavit do latě, přivést ho zpět tam, kam patří, na Olymp. Proto celá tahle hra.

Zeus (v lidské podobě je z něj „producent") má totiž řadu nevyřízených záležitostí, nedodržených smluv, zpronevěřených investic... a lidi pustnou. Héra, ta se vydává za operní divu; Poseidón za profesora antiky na Polytechnice v Drážďanech, Artemis za jeho studentku „neteř". Musí svého kolegu zaujmout, připomenout mu, kdo je a znovu jej nasměrovat vzhůru. Bez Herma to prostě nejde. Mytologie a arie jsou záminkou, jak ho nalákat zpět do nebeské vlasti.

Na finále zjistíme, že Smaragdová destička se při dopadu rozbila na tisíc kousků a rozlétla se po celé zemi. Poměrně slušný kus dopadl do Francie, Řekové ten svůj střípek dali za úvěr, něco je v Britském muzeu, něco v Německu, proto ostatně Poseidón přednáší na Polytechnice; pátrá po úlomcích.

A jedna část se jmenuje... Čechy!? – No ale celé to dát dohromady, to už není věc bohů, nýbrž lidí. On tomu totiž každý říká jinak. V Německu svatý grál. V těch Čechách smaragd, co prý vysekl archanděl Michael z koruny jistého Lucifera: ten prý při dopadu udělal tu jejich kotlinu, plnou zelených Vltavínů... A ještě jiní lidé ten vzkaz nazvali Smaragdová deska Herma Trismegista.

Ale ty, Herme, neměj o tohle starost, to už je jejich věc; ty se jen vrať, kam patříš. Určitě nebudeš už tak ulítanej, jako kdysi.