Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

Májový víkend na Slovensku

Datum: Pátek 25. května 2018
Místo: Slovensko

Pojeďte s námi navštívit partnerské město Svidník a královská města Bardějov a Levoča.

Výlet proběhne od pátku 25. do neděle 27. května 2018. NYNÍ JIŽ JE PLNĚ OBSAZENO

Bližší informace na tel. 469 660 662, Jitka Čermáková

Přijměte pozvání a navštivte severovýchodní část Slovenska. 

Odjíždí se vlakem v pátek 25. května směr Kysak a poté do partnerského města SVIDNÍK. V těchto dnech probíhá ve Svidníku Rusínský festival, kterého se také zúčastníte.  

Město Svidník je okresním městem, které má v současnosti více jak 11 300 obyvatel. Svidník je administrativním, kulturním, rekreačním a sportovním centrem regionu. S městem jsou historicky spojené obě světové války, jejichž zásah měl velký vliv na vývoj území. V městě se nachází dvě muzea – SNM Muzeum ukrajinské kultury a Vojenské historické muzeum. Sídlí zde i Státní okresní archív s cennými fondy a dokumenty z období 1918 – 1990.

Rusínský festival zahrnuje výstavu uměleckých děl, promítání filmů, besedy, vystoupení hudebních skupin, tanečních a divadelních souborů. 

V sobotu 26. května proběhne návštěva královského města BARDĚJOV

Město Bardějov je historicky a kulturně bohaté město, považované za jedno z nejkrásnějších slovenských měst. Historické centrum Bardějova společně s komplexem staveb tvořících židovské suburbium ze začátku 18. století bylo v roce 2000 zapsané do seznamu - Světové kulturní a přírodní dědictví UNESCO.

V neděli 27. května navštívíme město LEVOČA.

První zmínky o tomto městě jsou z roku 1249 - osada prosperující z výhodné polohy na obchodní cestě Via Magna (Veľká cesta) se rychle rozrostla na město. Za krátký čas se Levoča stala hlavním centrem německé kolonizace na Spiši a v roce 1271 byla povýšena na hlavní město Společenství spišských Sasů. Dalším vývojem došlo v roce 1323 k vyhlášení Levoči za svobodné královské město. 

Poté návrat nočním vlakem zpět domů (návrat do Chrudimi v brzkých ranních hodinách v pondělí)