Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

Jan Vytiska • Krajina posedlá tmou

vernisáž
Datum: Středa 7. března 2018 v 17:00 hodin
Místo: Výstavní síň Chrudim v Divadle Karla Pippicha

Výstavu uvede Kateřina Tučková, kurátorka výstavní síně a Martina Vítková, kurátorka výstavy.

Apokalypsa, černé historky, Villonovy středověké balady o psancích, Krakonoš jako Chewbacca z Hvězdných válek, to vše lze najít v malbě a videích mladého umělce Jana Vytisky, absolventa ostravské Fakulty umění.
 
Už jen názvy jeho výstav zní v překomplikovaném světě současného umění autenticky: Tak špatný jsi, jak praví klepy, tak ďábla zveš, až k tobě vejde (The Chemistry Gallery, Praha 2016); Mým očím nutno stále házeti potravu, (Industrial Gallery, Ostrava 2015); Mám lepší hříchy, než jsou ty vaše (GAVU, Cheb 2013).
 
Vytiska patří k malířům vypravěčům, jeho plátna jsou plná příběhů, černého humoru a nebezpečných tajemství. Nezapře obdiv k tradici české kresby Josefa Lady či Jiřího Trnky, ale také k nové filmové vlně 60. let s její zálibou v absurdním humoru. Nápadný je filmový jazyk obrazů, či v souvislosti s jeho dílem často zmiňovaný magický realismus, který je však spíše krutodivným realismem post-apokalyptickým, jaký můžeme potkat u Cormaca McCarthyho na Cestě. Vytiskovy obrazy tak představují peklo v jeho svěží kráse, jíž je mediální říše současnosti.